Zakłady bukmacherskie a piłka nożna

Aktualizacja: 27 lut 2020

Gry hazardowe do których należą zakłady bukmacherskie ludzkości znane są już od bardzo dawna. Od tamtej pory ich formy znacząco ewoluowały ale sukces cały czas trwa. Ma to bezpośredni związek z głębokim zakorzenieniem zakładów bukmacherskich w wydarzenie sportowe, a w szczególności w najbardziej popularną dyscyplinę jaką jest piłka nożna. Osiągnięcie tego poziomu było możliwe poprzez dobre działania reklamowa, ale w głównej mierze popularność zakładów bukmacherskich została wypracowana przez sponsoring sportowy.

W angielskiej Premier League 50% klubów sponsorowanych jest przez zakłady bukmacherskie. Na drugim szczeblu rozgrywkowym w Anglii czyli w Championship (sama liga sponsorowana jest przez zakłady Sky Bet) w tym sezonie 17 z 24 klubów może liczyć na wsparcie bukmacherów. Obecni są oni nie tylko na koszulkach ale także na bandach reklamowych i na innych materiałach reklamowych. Badacze z Goldsmiths, University of London przeprowadzili analizę najpopularniejszego w Anglii programu piłkarskiego "Match of the Day" emitowanego przez BBC. Wynika z niej, że firmy prowadzące zakłady bukmacherskie widoczne były od 71% do 89% czasu trwania programów. Według raportu sporządzonego przez UEFA pod nazwą "The European Club Footballing Landscape- Club Licensing Benchmarking Report Financial Year 2018"- zakłady bukmacherskie pojawiają się na 13% koszulkach ze wszystkich klubów europejskich! Stanowi to drugi co do wielkości wynik.

Zakłady bukmacherskie są bardzo mocno obecne także w polskiej piłce nożnej. 100% klubów występujących w PKO Bank Polski Ekstraklasie w swoim portfolio posiada sponsorów, którzy są bukmacherami. Pojawiają się oni na koszulkach prawie każdego z klubów. Sponsorem tytularnym 1 ligi jest firma Fortuna działająca w Polsce jako legalny bukmacher. Rozgrywki Pucharu Polski prowadzone przez Polski Związek Piłki Nożnej mogą liczyć na wsparcie innej firmy bukmacherskiej, którą jest Totolotek.


Bukmacherzy będący sponsorami Klubów z PKO Bank Polski Ekstraklasa:


 1. Legia Warszawa- Fortuna Zakłady Bukmacherskie

 2. Cracovia Kraków- STS

 3. Pogoń szczecin- STS

 4. Śląsk Wrocław- Noble Bet

 5. Lech Poznań- STS

 6. Piast Gliwice- Betclic

 7. Lechia Gdańsk- Betclic

 8. Wisła Płock- LvBet

 9. Jagiellonia Białystok- STS

 10. Zagłębie Lublin- STS

 11. Raków Częstochowa- Fortuna Zakłady Bukmacherskie

 12. Górnik Zabrze- STS

 13. Wisła Kraków- LvBet

 14. Arka Gdynia- LvBet

 15. Korona Kielce- STS

 16. ŁKS Łódź- For BetWszystkie te informacje i liczby potwierdzają, że biznes zakładów bukmacherskich i piłka nożna stanowią bardzo mocny związek, w którym obecne są pokaźne sumy pieniężne. Firmy te już dawno dostrzegły, że football jest dla nich idealną platformą reklamową i możliwością pozyskania szerokiej grupy klientów, którą stanowią kibice. Przytoczone w tym krótkim materiale dane wskazują też, że zakłady bukmacherskie pozostaną integralną częścią piłki nożnej jeszcze przez długie lata, a korzyści z tej współpracy będą płynęły zarówno do firm z tej branży jak i do klubów piłkarskich. Win-Win.

35 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Sport Creative

Sport Creative to miejsce gdzie sport spotyka biznes.

Sport w dzisiejszych czasach stał się nie tylko widowiskiem wywołującym ogromne emocje i heroiczną walką o trofea, ale także produktem oferowanym przez kluby i organizacje sportowe walczące o sponsorów i klientów jakimi są kibice. Zachęcamy państwa do odwiedzin strony, na której znaleźć można ofertę współpracy Sport Creative oraz blog gdzie publikujemy różne ciekawe informacje z zakresu marketingu sportowego i nie tylko.

 • Sport Creative Facebook
 • Sport Creative Twitter
 • LinkedIn Ikona społeczna
 • Sport Creative Instagram
 • Sport Creative TikTok
 • Sport Creative YouTube

Sport Creative. Pomorskie, Gdańsk 2023