Współpraca technologiczna przenosi futbol na wyższy poziom

Aktualizacja: 26 maj 2020

Obecna sytuacja w światowym sporcie związana w pandemią COVID-19 wymusiła na nas jeszcze większe wykorzystanie technologii do komunikacji, pracy czy zaangażowania kibiców. Jak ważna dla Klubów piłkarskich jest współpraca z partnerami technologicznymi pokazuje Bayern Monachium i firma Siemens, którzy stworzyli projekt Reimagine the game.


Piłka nożna to nie tylko obrazek to także dźwięk, który odczuwa się podczas pobytu na stadionie. Dzięki niemu można wyczuć nastroje kibiców: radość, euforię ale także niezadowolone i smutek. Ten dźwięk okazuje się być bardzo istotny także teraz kiedy mecze pokazywane w telewizji odbywają się bez udziału publiczności. Wiele firm realizujących transmisje w tym Live Park współpracujący z Ekstraklasą i stacji telewizyjnych pokazujących wznowione rozgrywki zastanawia się czy nie udostępnić kibicom możliwości oglądania meczów z nałożonym na obraz dźwiękiem imitującym pełne trybuny. Czy to rozwiązanie się sprawdzi? Zobaczymy i na analizę efektów przyjdzie jeszcze czas. Według nas aby poczuć w pełni atmosferę meczu piłkarskiego niezbędny jest dźwięk.


Wracamy do projektu, o którym pisaliśmy na początku. W swoim głównym założeniu związany jest on właśnie z dźwiękiem jaki powstaje na stadionie. Firma Siemens na stadionie Allianz Arena rozmieściła ogromną ilość czujników i mikrofonów, których zadaniem jest zbieranie dźwięków z poszczególnych sektorów, które następnie są przetwarzane, analizowane i zamieniane na zestaw danych. Efektem tego są grafiki pokazujące w jaki sposób kibice za pomocą wydawanych dźwięków reagują na wydarzenia na stadionie!

Trójwymiarowy wykres pokazujący natężenie dźwięku podczas meczu FC Bayern vs. TSG 1899 Hoffenheim

Technologia ta daje także możliwość mierzenia kiedy kibice wydobywają z siebie największy hałas i jaką wartość decybeli wtedy generują. FC Bayern Monachium i firma Siemens do ekspozycji tych danych przygotowała specjalną stronę internetową, na której każdy z kibiców może w prosty i interaktywny sposób samemu sprawdzić jak i z jaką mocą rozchodzi się dźwięk na stadionie podczas meczu piłkarskiego.

Natężenie dźwięku w decybelach podczas bramki dla FC Bayern Monachium

Tego typu projekty technologiczne w piłce nożnej dają możliwości pokazania tego sportu jeszcze od innej strony i dać możliwości do jeszcze większego zaangażowania kibiców. Analiza różnych danych także tych związanych z dźwiękiem pozwala Klubom piłkarski na tworzenie nowych sposobów komunikacji.


Wszystko to pokazuje kolejny raz, że rozwój nowych technologii jest w sporcie konieczny. Z jednej strony aby poprawiać wyniki sportowe a z drugiej strony aby zaspokajać kibiców i ich rosnące zapotrzebowanie na atrakcyjne treści.
64 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Sport Creative

Sport Creative to miejsce gdzie sport spotyka biznes.

Sport w dzisiejszych czasach stał się nie tylko widowiskiem wywołującym ogromne emocje i heroiczną walką o trofea, ale także produktem oferowanym przez kluby i organizacje sportowe walczące o sponsorów i klientów jakimi są kibice. Zachęcamy państwa do odwiedzin strony, na której znaleźć można ofertę współpracy Sport Creative oraz blog gdzie publikujemy różne ciekawe informacje z zakresu marketingu sportowego i nie tylko.

  • Sport Creative Facebook
  • Sport Creative Twitter
  • LinkedIn Ikona społeczna
  • Sport Creative Instagram
  • Sport Creative TikTok
  • Sport Creative YouTube

Sport Creative. Pomorskie, Gdańsk 2023