Współpraca technologiczna przenosi futbol na wyższy poziom
Aktualizacja: 26 maj 2020
Obecna sytuacja w światowym sporcie związana w pandemią COVID-19 wymusiła na nas jeszcze większe wykorzystanie technologii do komunikacji, pracy czy zaangażowania kibiców. Jak ważna dla Klubów piłkarskich jest współpraca z partnerami technologicznymi pokazuje Bayern Monachium i firma Siemens, którzy stworzyli projekt Reimagine the game.
Piłka nożna to nie tylko obrazek to także dźwięk, który odczuwa się podczas pobytu na stadionie. Dzięki niemu można wyczuć nastroje kibiców: radość, euforię ale także niezadowolone i smutek. Ten dźwięk okazuje się być bardzo istotny także teraz kiedy mecze pokazywane w telewizji odbywają się bez udziału publiczności. Wiele firm realizujących transmisje w tym Live Park współpracujący z Ekstraklasą i stacji telewizyjnych pokazujących wznowione rozgrywki zastanawia się czy nie udostępnić kibicom możliwości oglądania meczów z nałożonym na obraz dźwiękiem imitującym pełne trybuny. Czy to rozwiązanie się sprawdzi? Zobaczymy i na analizę efektów przyjdzie jeszcze czas. Według nas aby poczuć w pełni atmosferę meczu piłkarskiego niezbędny jest dźwięk.
Wracamy do projektu, o którym pisaliśmy na początku. W swoim głównym założeniu związany jest on właśnie z dźwiękiem jaki powstaje na stadionie. Firma Siemens na stadionie Allianz Arena rozmieściła ogromną ilość czujników i mikrofonów, których zadaniem jest zbieranie dźwięków z poszczególnych sektorów, które następnie są przetwarzane, analizowane i zamieniane na zestaw danych. Efektem tego są grafiki pokazujące w jaki sposób kibice za pomocą wydawanych dźwięków reagują na wydarzenia na stadionie!

Technologia ta daje także możliwość mierzenia kiedy kibice wydobywają z siebie największy hałas i jaką wartość decybeli wtedy generują. FC Bayern Monachium i firma Siemens do ekspozycji tych danych przygotowała specjalną stronę internetową, na której każdy z kibiców może w prosty i interaktywny sposób samemu sprawdzić jak i z jaką mocą rozchodzi się dźwięk na stadionie podczas meczu piłkarskiego.

Tego typu projekty technologiczne w piłce nożnej dają możliwości pokazania tego sportu jeszcze od innej strony i dać możliwości do jeszcze większego zaangażowania kibiców. Analiza różnych danych także tych związanych z dźwiękiem pozwala Klubom piłkarski na tworzenie nowych sposobów komunikacji.
Wszystko to pokazuje kolejny raz, że rozwój nowych technologii jest w sporcie konieczny. Z jednej strony aby poprawiać wyniki sportowe a z drugiej strony aby zaspokajać kibiców i ich rosnące zapotrzebowanie na atrakcyjne treści.