Technologia w Bundeslidze. Część 1

Aktualizacja: 4 lis 2020

Według nas jedną z najbardziej rozwiniętych pod względem technologicznym lig europejskich jest niemiecka Bundesliga. Władze DFL już od dłuższego czasu mocno inwestują w rozwój technologii i wprowadzają dużo innowacyjnych rozwiązań. Poniżej przedstawiamy wam kilka z nich.Rozwój technologiczny w DFL jest wynikiem wieloaspektowej strategii, obejmującej regularne wprowadzanie nowych technologii, ciągłe badania trendów konsumenckich, ale także inwestycji w startupy. Wszystko to w ramach inicjatywy „DFL for Equity”. Połączenie to doprowadziło do ​ tego, że Bundesliga stała się jedną z najbardziej zaangażowanych w rozwój technologiczny lig europejskich. Tylko w ciągu ostatnich trzech sezonów najwyższa klasa rozgrywkowa w Niemczech, dzięki zwiększeniu atrakcyjności realizacji spotkań piłkarskich i udostępnieniu nowych rozwiązań bezpośrednio kibicom, zwiększyła swoją bazę fanów o ponad 100 procent!


Drony i technologia AR


Rzeczywistość rozszerzona (AR) w połączeniu z dronami otwiera przed Bundesligą nowe perspektywy. W październiku 2019 roku DFL po raz pierwszy z powodzeniem zintegrowała grafikę rozszerzonej rzeczywistości z materiałami wideo nagranymi przez drony podczas meczów Bundesligi. Grafiki były dostarczane bezpośrednio do sygnału na żywo i dzięki temu całość wyglądała jakby rzeczywiście unosiła się nad stadionami.

Technologia 5G

DFL już w zeszłym roku rozpoczęła proces wprowadzania technologii 5G na stadionach. Dzięki porozumieniu z firmą Vodafone Deutschland stadiony w najwyższej niemieckiej lidze piłkarskiej wyposażone zostały w najnowocześniejszą sieć 5G. Pierwszym stadionem na którym pojawiła się ta technologia był stadion VfL Wolfsburg- Volkswagen Arena. W ramach współpracy firma telekomunikacyjna uruchomiła także specjalną aplikacje działającą w rzeczywistości rozszerzonej (AR). Dzięki temu kibice siedzący na trybunach mają dostęp do jeszcze większej liczby informacji "tu i teraz". Aplikacja prezentuje dane i informacje w formie wizualnej, tworząc grafikę na żywo, statystyki i analizy gry. Wszystko to do tej pory było wykorzystywane tylko w programach telewizyjnych w trakcie i po meczu. Bundesliga stała się pierwszą ligą na świecie, która udostępniła tę technologię kibicom. Oznacza to, że za jednym pociągnięciem palca widzowie mogą sprawdzić na przykład, jak szybko biegnie dany zawodnik. Całość systemu 5G łączy się z technologią dostarczaną przez AWS (Amazon Web Services), o której szerzej napiszemy w kolejnej części serii Technologia w Bundeslidze.


Kamera w chorągiewce

W 2018 roku Bundesliga była pierwszą ligą na świecie, która zaprezentowała technologię kamer umieszczonych w chorągiewce przy narożniku. W kolejnych latach to innowacyjne rozwiązanie było regularnie wykorzystywane w najważniejszych meczach ligowych. Dało to wszystkim partnerom medialnym DFL nową wyjątkową perspektywę w oferowanych transmisjach. Technologia została opracowana przez dwie jednostki zależne DFL Sportcast i DFL Livecast i ma na celu jeszcze bardziej zbliżyć fanów do wydarzeń jakie dzieją się bezpośrednio na płycie boiska. W chorągiewkach narożnych umieszczone zostały miniaturowe kamery o średnicy zaledwie trzech centymetrów. Ich umieszczenie nie jest przypadkowe, ale starannie wymierzone tak aby zapewnić najlepszą perspektywą na toczącą się na boisku akcję. Kamery rejestrują obraz w jakości HD.


Sygnał podawany jest do operatora za pomocą cienkich kabli ułożonych pod murawą. Pionierski system DFL pokazuje wysoką zdolność tej organizacji do szybkiego i skutecznego wprowadzania innowacji do sportu. Przynosi to korzyści dla każdej ze stron: nadawcom, klubom i samym kibicom. Opracowanie technologii od pomysłu do realizacji produkcji zajęło DFL zaledwie sześć miesięcy!

Źródło: Simon Hofmann / Bundesliga / DFL via Getty Images

Praca zdalna.

W dobie panującej pandemii koronawirusa praca zdalna w wielu dziedzinach stała się normą. Zjawisko to nie ominęło także produkcji treści dla DFL. Pracownicy nie mogący pojawić się w centrum nadawczym w Kolonii, którzy zajmują się między innymi produkcją tygodnika Bundesligi, wywiadami dla zagranicznych partnerów czy też obsługą social mediów musieli wykazać się pomysłowością. Niektórzy pracownicy DFL przekształcali swoje szafy w domu na kabiny dźwiękowe aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku w swoich produkcjach. Wiele formatów takich jak Bundesliga Weekly jest w dalszym ciągu prowadzona w formacie wideokonferencji. Realizacja tych zadań nie byłaby możliwa gdyby nie wykorzystanie systemów chmurowych, które w ostatnim czasie zostały wzmocnione dzięki współpracy DFL z Amazon Web Services.


DFL wprowadza innowacje, DFL jest pionierem w wykorzystaniu nowych technologii. Dzięki temu cały czas może dostarczać swoim partnerom medialnym oraz fanom na całym świecie produkt na najwyższym poziomie. Wszystko to dzieje się bez względu na wyzwania jakie stawia przed włodarzami rozgrywek Bundesligi i 2 Bundesligi pandemia koronawirusa.


W kolejnej części pokażemy wam szerzej między innymi w jaki sposób w Bundeslidze wykorzystywana jest technologia dostarczana przez Amazon Web Services oraz jak DFL wspomaga proces skautingu.

35 wyświetlenia0 komentarz
Sport Creative

Sport Creative to miejsce gdzie sport spotyka biznes.

Sport w dzisiejszych czasach stał się nie tylko widowiskiem wywołującym ogromne emocje i heroiczną walką o trofea, ale także produktem oferowanym przez kluby i organizacje sportowe walczące o sponsorów i klientów jakimi są kibice. Zachęcamy państwa do odwiedzin strony, na której znaleźć można ofertę współpracy Sport Creative oraz blog gdzie publikujemy różne ciekawe informacje z zakresu marketingu sportowego i nie tylko.

  • Sport Creative Facebook
  • Sport Creative Twitter
  • LinkedIn Ikona społeczna
  • Sport Creative Instagram
  • Sport Creative TikTok
  • Sport Creative YouTube

Sport Creative. Pomorskie, Gdańsk 2023