Stadiony bez kibiców. Świat futbolu zna takie przypadki

W 2013 roku, dwa lata po rewolucji w Tunezji (zwanej także jaśminową rewolucją) czyli po demonstracjach ludności sprzeciwiającej się warunkom życiowym, bezrobociu i rosnącym ceną żywności, tunezyjski klub C.S Hammam-Lif stał się autorem akcji pod nazwą "Mobilizing the 12th man".Wspomniane na początku demonstracje zmusiły rząd Tunezji do wprowadzenia ogromnych restrykcji dotyczących życia publicznego. Miało to także realny wpływ na kluby piłkarskie, których stadiony były masowo zamykane dla kibiców. Klub C.S Hammam-Lif będący w sytuacji kryzowej na pograniczu spadku z ligi wiedział, że kibice czyli "dwunasty zawodnik" będzie w obliczu ostatniego decydującego meczu niezastąpiony. Co jednak zrobić kiedy klubowy stadion jest zamknięty? Odpowiedź jest prosta, stworzyć specjalną aplikację mobilną, która pozwoliła kibicom klubu wybrać wirtualne miejsce na stadionie a następnie połączyć się z 40 głośnikami umieszczonymi na stadionie. Umożliwiając w ten sposób fanom wspieranie swojej drużyny na odległość. Proste kliknięcia w ekran dotykowego telefonu a na stadionie rozbrzmiewa dźwięk oklasków, bębnów i śpiew. Stwierdzenie, że to prawdziwy "mobilny doping" jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Interakcja kibiców podczas akcji "Mobilizing the 12th man" była nowym, ekscytującym i niesamowicie wciągającym doświadczeniem. C.S Hammam-Lif ostatecznie wygrał ostatnie spotkanie w sezonie 1:0 i to zwycięstwo pozwoliło na utrzymanie się drużyny w lidze.


Podsumowaniem całej akcji są liczby. Stadion klubu o pojemności 12 tysięcy widzów zgromadził publiczność w liczbie 93 tysięcy osób aktywnie korzystających z aplikacji i "mobilnego dopingu". Akcja ta znalazła także odbicie w mediach a informacja o niej pojawiła się na czołówkach wszystkich tunezyjskich gazet.


"Mobilny doping" wykorzystany podczas "Mobilizing the 12th man" jest czymś innowacyjnym i ciekawym case study, który może przynieść wiele ciekawych rozwiązań i kolejnych pomysłów na to aby jeszcze bardziej integrować i wzmacniać identyfikację kibiców z klubem sportowym. Rozwiązanie zastosowane w Tunezji może być szczególnie przydatne w obecnej trudnej sytuacji w jakiej znalazło się wiele Klubów na świecie.
Film dokumentalny pokazujący akcję "Mobilizing the 12th man" znajdziecie poniżej.68 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Sport Creative

Sport Creative to miejsce gdzie sport spotyka biznes.

Sport w dzisiejszych czasach stał się nie tylko widowiskiem wywołującym ogromne emocje i heroiczną walką o trofea, ale także produktem oferowanym przez kluby i organizacje sportowe walczące o sponsorów i klientów jakimi są kibice. Zachęcamy państwa do odwiedzin strony, na której znaleźć można ofertę współpracy Sport Creative oraz blog gdzie publikujemy różne ciekawe informacje z zakresu marketingu sportowego i nie tylko.

  • Sport Creative Facebook
  • Sport Creative Twitter
  • LinkedIn Ikona społeczna
  • Sport Creative Instagram
  • Sport Creative TikTok
  • Sport Creative YouTube

Sport Creative. Pomorskie, Gdańsk 2023