MLS i jej globalna popularność

Amerykańska Liga Piłkarska MLS obchodzi w tym roku swoje 25. lecie utworzenia. Ta okrągła rocznica to doskonała okazja do tego aby przyjeżdżać się tej lidze nieco bliżej. Forbes podaje, że wartość franczyz występujących w Major League Soccer wzrosła w ostatnim czasie o 30 procent, z 240 mln do 313 mln dolarów. Liczba inwestorów chcących posiadać franczyzę MLS też nie spada mimo że opłaty za dołączenie do ligi wzrosły do ​​200 mln. Jest to cena, którą zarówno St Louis, jak i Sacramento zapłacą, aby dołączyć do ligi w 2022 roku. Nowe drużyny takie jak Inter Miami i Nashville SC już w tym roku rozpoczęły rywalizację w tych rozgrywkach.


25 lat MLS

Jubileuszowy, 25. sezon Major League Soccer to okazja do wzmożonej promocji. Z tej okazji władze MLS zdecydowały się stworzyć specjalny hymn. Odpowiada za niego Hans Zimmer, który komponował muzykę do takich filmów jak „Gladiator”, „Król Lew”, czy trylogia „Mroczny Rycerz”. Utwór będzie odtwarzany przed meczami podczas wychodzenia zawodników na boisko. W nagraniu w Ocean Way Recording Studios w Nashville uczestniczyło ponad 40 muzyków.


„Jestem dumny z gotowego utworu i chciałbym podziękować wszystkim artystom biorącym udział w jego komponowaniu. Stworzyliśmy hymn, który oddaje prawdziwego ducha MLS ”- powiedział Hans Zimmer.

MLS zadbało także o odpowiednią oprawę graficzną i stworzyło nowe Logo rozgrywek, które obowiązywać będzie przez cały jubileuszowy sezon. Władze amerykańskiej ligi przygotowały także szereg działań marketingowych.


„25. sezon MLS będzie pokazywał naszą bogatą historię. Chcemy podczas jego trwania uhonorować sporą liczbę osób stojących za rozwojem naszej ligi i wypomnieć wiele niezapomnianych momentów z naszej historii. Podczas trwania całego sezonu skupimy się także na naszej przyszłości i będziemy kontynuować drogę do zostania najlepszą ligą na świecie- powiedział komisarz MLS Don Garber .

MLS a Ligi Europejskie

Popularność Major League Soccer stale rośnie i biorąc pod uwagę średnią frekwencję podczas spotkań ligowych MLS zajmuje trzecie miejsce po NFL i NBA w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli chodzi o globalną popularność amerykańskich rozgrywek piłkarskich w mediach społecznościowych, to tutaj sprawy mają się trochę gorzej. Międzynarodowa społeczność nie jest jeszcze tak duża i daleko jej do najlepszych lig europejskich. Kluby grające w MLS szczycą się więc głównie dobrymi wynikami wśród lokalnych społeczności. FC New York City i LA Galaxy to obecnie najbardziej popularne Klubu posiadające największą liczbę fanów w mediach społecznościowych.

Amerykański sen Davida Beckhama

Jedna z najpopularniejszych osób w piłkarskim świecie wkracza do MLS. Mowa tutaj o Davidzie Beckhamie i jego nowej drużynie Inter Miami. Znane postacie, które pojawiają się od lat na amerykańskiej scenie piłkarskiej mają wpływ na promocje tych rozgrywek. David Beckham były kapitan reprezentacji Anglii wie o tym doskonale i obecnie zabrał się za zarządzanie klubem piłkarskim, który ma stać się globalną marką. Świadczą o tym ambitne plany tej drużyny i duże kontrakty sponsorskie między innymi z marką Heineken i Katarem. Druga umowa, jak donoszą media warta jest 180 milionów funtów. Warunki w niej zawarte zapewniają Katarowi prawa do nazwy powstającego obecnie nowego stadionu Inter Miami, który otwarty zostanie w 2020. Logo Kataru pojawi się także na koszulkach oraz innych produktach licencjonowanych. Czy współpraca z globalnymi markami przełoży się jednak na większą popularność klubu poza granicami Stanów Zjednoczonych?

Transmisje MLS w Polsce

Przez jakiś czas nie było pewne, czy w Polsce będzie można oglądać nadchodzący sezon Major League Soccer. Nowy sezon MLS, który rozpoczął się 29 lutego jest transmitowany do rekordowej liczby krajów na całym świecie. Oferta obejmuje 190 państw i terytoriów, które nabyły prawa obowiązujące do końca sezonu 2022. Wówczas prawa krajowe, międzynarodowe i lokalne wygasną jednocześnie. Globalne prawa medialne do MLS są dystrybuowane i sprzedane przez IMG. Ostatecznie w Polsce prawa te nabył Polsat Sport.


MLS obejrzysz też na Facebook Watch

Globalna sprzedaż praw medialnych to nie wszystko a słabe wyniki Major League Soccer w mediach społecznościowych, o których pisaliśmy wcześniej może poprawić nowa umowa zawarta z Facebookiem. W jej ramach kibice będą mogli zobaczyć najważniejsze wydarzenia czyli tzw. highlights na platformie społecznościowej. Więcej o współpracy przeczytacie tutaj.

28 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Sport Creative

Sport Creative to miejsce gdzie sport spotyka biznes.

Sport w dzisiejszych czasach stał się nie tylko widowiskiem wywołującym ogromne emocje i heroiczną walką o trofea, ale także produktem oferowanym przez kluby i organizacje sportowe walczące o sponsorów i klientów jakimi są kibice. Zachęcamy państwa do odwiedzin strony, na której znaleźć można ofertę współpracy Sport Creative oraz blog gdzie publikujemy różne ciekawe informacje z zakresu marketingu sportowego i nie tylko.

  • Sport Creative Facebook
  • Sport Creative Twitter
  • LinkedIn Ikona społeczna
  • Sport Creative Instagram
  • Sport Creative TikTok
  • Sport Creative YouTube

Sport Creative. Pomorskie, Gdańsk 2023