Jak innowacyjne technologie w dziedzinie odnowy i rehabilitacji pomogły Grzegorzowi Zengocie wrócić

Grzegorz Zengota w nowym sezonie zachwyca kibiców wspaniałą formą, a w życiu codziennym nie odczuwa skutków kontuzji sprzed roku. Jego karierę uratowali polscy specjaliści, a pomogła mu szczególnie tlenoterapia w komorze hiperbarycznej.Na początku 2019 roku Zengota podczas jazdy na motocrossie w Hiszpanii uległ poważnie wyglądającemu wypadkowi. Jak bardzo jest źle, dowiedział się dopiero od lekarza w Polsce. Zdanie “Walczymy o Twoją nogę” brzmiało niemal jak wyrok. Potworna kontuzja, której doznał, będąc na zgrupowaniu, wyłączyła go z całego ubiegłego sezonu. A przecież żużel jest dla popularnego “Zengi” całym życiem – to aż czterokrotny Drużynowy Mistrz Polski.


“Czułem się w formie. Dobrej formie. Przekraczałem granice swoich umiejętności. Na jednym z okrążeń poczułem, że przekroczyłem tę granicę za daleko. Ale powiedziałem sobie, że zrobię jeszcze jedno kółko, żeby ten strach wywalić z głowy, bo to ja mam być wygrany, a nie tor. I na tej samej hopce, na której się wcześniej wystraszyłem, za bardzo wyskoczyłem. Pomyślałem wtedy: I co teraz?” – tak żużlowiec wspomina swój fatalny upadek.


Zengota przez półtora miesiąca po wypadku codziennie kładł się z pytaniem, czy będzie miał nogę. Niestety lekarze w Hiszpanii, do których trafił prosto z toru, nie zadbali o niego tak jak powinni. Zrobili to dopiero lekarze w Polsce. Ale te kilka godzin tuż po wypadku okazały się kluczowe. Niedotleniona noga zaczęła obumierać.


“Wiedziałem od razu, że mam złamaną nogę. Miałem w niej zablokowane krążenie i ucisk na tętnicę. Niestety na miejscu nikt tego nie sprawdził. A w takim przypadku każda godzina ma znaczenie, bo komórki szybko obumierają i u mnie dokładnie do tego doszło. Po przyjeździe do Polski moja noga była już cała czarna. Jak zobaczyłem minę doktora, zdałem sobie sprawę, że to jest grubszy problem niż złamanie.” – opowiada Zengota.


W ciągu ostatniego roku więcej dni spędził w szpitalach i gabinetach rehabilitacyjnych niż we własnym domu. Pomagali mu lekarze ze Wschodniego Centrum Oparzeń w Łęcznej, gdzie oprócz wielu zabiegów rehabilitacyjnych, miał także dostęp do medycznej komory hiperbarycznej. Po wyjściu ze szpitala Zengota postanowił kontynuować terapię hiperbaryczną i przez kilka miesięcy odbył ponad kilkadziesiąt zabiegów w komorze, którą zakupił i w ten sposób jego noga wróciła do sprawności.


Tlenoterapia hiperbaryczna to metoda regeneracyjna polegająca na oddychaniu tlenem o zwiększonym stężeniu w warunkach ciśnienia wyższego niż atmosferyczne. Lepsze dotlenienie organizmu oraz dystrybucja tlenu do wszystkich (nawet tych uszkodzonych) tkanek, przyśpiesza regenerację i pobudza odnowę całego ciała – wylicza Adam Cegielski z firmy OMNIOXY – lidera w branży komór hiperbarycznych w Polsce.


Dlatego sportowcy korzystają z niej nie tylko w przypadku kontuzji, ale także w sezonie przygotowawczym w celu poprawy swojej wydolności.


“Pomyślałem sobie, że skoro mnie tak bardzo pomogła terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej, to czemu nie miałaby pomagać innym. Wspólne z moim przyjacielem Arturem Zakrzewskim, Mistrzem Świata w skokach na trampolinie, otworzyliśmy więc punkt, gdzie z takich komór może skorzystać każdy. Przychodzą tam ludzie po kontuzjach, chcący zadbać o swoje zdrowie, ale także tacy, którzy potrzebują się zregenerować po dużym wysiłku lub przygotowujący się do zawodów” – wyznaje żużlowiec.


Źródło: Omnioxy


Sport Creative

Sport Creative to miejsce gdzie sport spotyka biznes.

Sport w dzisiejszych czasach stał się nie tylko widowiskiem wywołującym ogromne emocje i heroiczną walką o trofea, ale także produktem oferowanym przez kluby i organizacje sportowe walczące o sponsorów i klientów jakimi są kibice. Zachęcamy państwa do odwiedzin strony, na której znaleźć można ofertę współpracy Sport Creative oraz blog gdzie publikujemy różne ciekawe informacje z zakresu marketingu sportowego i nie tylko.

  • Sport Creative Facebook
  • Sport Creative Twitter
  • LinkedIn Ikona społeczna
  • Sport Creative Instagram
  • Sport Creative TikTok
  • Sport Creative YouTube

Sport Creative. Pomorskie, Gdańsk 2023