Firma Deloitte z kolejnym raportem "Piłkarska liga finansowa"

14. edycja corocznego raportu Deloitte przedstawia przychody (za rok kalendarzowy 2019) klubów piłkarskich uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2019/2020.W tegorocznej edycji na miejscu pierwszym uplasowała się Legia Warszawa. Klub ze stolicy zdominował ranking „Piłkarska liga finansowa” wygrywając już dziewiąty rok z rzędu. Przewaga Legii nad drugim klubem rośnie, mimo kolejnego roku bez wpływów od UEFA z tytułu udziału w europejskich pucharach. Drugie miejsce zajęła Lechia Gdańsk, która dzięki wysokim wpływom z transmisji oraz dnia meczowego, przeskoczyła w rankingu Lecha Poznań. Trzecie miejsce na podium zajmuje Lech Poznań, który spadł o jedno miejsce w naszym rankingu w porównaniu do ubiegłorocznej edycji.


Analizie zostały poddane tylko te przychody pochodzące z działalności sportowej, które stanowią źródło budowania wartości klubu. Zaprezentowane zostały również przychody płynące z działalność transferowej klubów Ekstraklasy. Nie zostały one jednak wliczone do wartości przychodów, ponieważ środki przeznaczane na transfery nie budują globalnej wartości piłki nożnej.


Przychody zostały podzielone na trzy kategorie:

  • dzień meczu – wpływy ze sprzedaży biletów, karnetów oraz catering na stadionie

  • transmisje – wpływy klubów z transmisji telewizyjnych i radiowych, scentralizowanych praw marketingowych a także z premii za udział w pucharach krajowych oraz zagranicznych

  • komercyjne – wpływy z umów sponsorskich, reklam, sprzedaży koszulek, pamiątek klubowych oraz inne przychody komercyjne

Pełny raport

Metoda sporządzenia polskiego raportu jest tożsama z międzynarodowymi praktykami Deloitte – globalnym raportem „Football Money League” oraz „Annual Review of Football Finance”.


Źródło: Deloitte Polska

22 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Sport Creative

Sport Creative to miejsce gdzie sport spotyka biznes.

Sport w dzisiejszych czasach stał się nie tylko widowiskiem wywołującym ogromne emocje i heroiczną walką o trofea, ale także produktem oferowanym przez kluby i organizacje sportowe walczące o sponsorów i klientów jakimi są kibice. Zachęcamy państwa do odwiedzin strony, na której znaleźć można ofertę współpracy Sport Creative oraz blog gdzie publikujemy różne ciekawe informacje z zakresu marketingu sportowego i nie tylko.

  • Sport Creative Facebook
  • Sport Creative Twitter
  • LinkedIn Ikona społeczna
  • Sport Creative Instagram
  • Sport Creative TikTok
  • Sport Creative YouTube

Sport Creative. Pomorskie, Gdańsk 2023